Zamak 27
ZnAl27Cu2 / ZA-27
Zamak KS has the same composition as zamak 2, except with more magnesium in order to produce finer grains and reduce the orange peel effect
• For spin (centrifugal) casting
• Lower orange peel effect
• Smoother surface
| Analysis ( %) | Zamak KS / ZnAI4Cu3Mg0.5 |
|---|---|
| Al | 3.9 – 4.3 |
| Cu | 2.7 – 3.3 |
| Mg | 0.4 – 0.6 |
| Pb | ≤0.003 |
| Fe | ≤0.02 |
| Cd | ≤0.003 |
| Sn | ≤0.001 |
| Si | ≤0.02 |
| Ni | ≤0.001 |
| Mechanical Properties | Metric Value |
|---|---|
| Ultimate Tensile Strength | < 200 MPa |
| Yield Strength (0.2% offset) | < 200 MPa |
| Elongation | < 2% |
| Hardness | 150 Brinell max |
| Physical Properties | Metric Value |
|---|---|
| Solidification Range (melting range) | 380—390 °C |
| Density | 6.6 g/cm3 |
| Coefficient of Thermal Expansion | 28.0 μm/m-°C |
| Thermal Conductivity | 105 W/m-K |
| Electrical Conductivity | 25% IACS |
| Specific Heat Capacity | 419 J/kg-°C |
| Ingot Weight | 7 – 9 kg |
| Ingot Size ( W x L x H ) | 12 x 49 x 3 cm |
| Packing Weight
Zinc Alloy Feet |
900 – 1200 Kg |
| Bundle Size ( W x L x H )
Zinc Alloy Feet |
50 x 100 x 60 cm |
| Packing Weight
Euro Pallet |
1500 – 2000 Kg |
| Pallet Size ( W x L x H )
Euro Pallet |
80 x 120 x 150 cm |
| Payment Terms | 100% TT ( 30% deposit + 70% before loading )
LC and CAD not accepted |
| Price | LME + premium
LME Price will be confirmed after the deposit payment has been confirmed. For LME official closing price quotation , customer must send information until 2 hours ago before LME closing After LME price fix, No Change |
| Price Terms |
|
| Origin | Turkey ( Our production ) |
| Min Order | 2 tons |
| Our Factory Location | Kocaeli / Turkey |
| Delivery Time | Depends of quantity |
| Sea Freight Ports Near Our Factory | Evyap Port / Yilport / DPworld Port |