Zamak 27
ZnAl27Cu2 / ZA-27
Zamak 2 has the greatest strength out of all the zamak alloys. Over time it retains its strength and hardness better than the other alloys; however, it becomes more brittle, shrinks, and less elastic.
Zamak 2 is also known as Kirksite when gravity cast for use as a die. It was originally designed for low volume sheet metal dies. It later gained popularity for making short run injection molding dies. It is also less commonly used for non-sparking tools and mandrels for metal spinning.
Zamak 2 is the highest strength and hardness of the Zamak family. This alloy has excellent casting characteristics including:
• A higher creep performance than other zamak alloys
• Excellent damping capacity and vibration attenuation in comparison to aluminum die cast alloys
• High strength and hardness levels after long-term aging
| Analysis (EN1774) ( %) | Zamak 2 / ZL0430 / ZnAl4Cu3 |
|---|---|
| Al | 3.8 – 4.2 |
| Cu | 2.7 – 3.3 |
| Mg | 0.035 – 0.06 |
| Pb | ≤0.003 |
| Fe | ≤0.02 |
| Cd | ≤0.003 |
| Sn | ≤0.001 |
| Si | ≤0.02 |
| Ni | ≤0.001 |
| Mechanical Properties | Metric Value |
|---|---|
| Ultimate Tensile Strength | 397 MPa (331 MPa aged) |
| Yield Strength | 361 MPa |
| Impact Strength | 38 J (7 J aged) |
| Elongation at Fmax | 3% (2% aged) |
| Elongation at Fracture | 6% |
| Shear Strength | 317 MPa |
| Compressive Yield Strength | 641 MPa |
| Fatigue Strength (reverse bending 5×108cycles) | 59 MPa |
| Hardness | 130 Brinell (98 Brinell aged) |
| Modulus of Elasticity | 96 GPa |
| Physical Properties | Metric Value |
|---|---|
| Solidification Range (melting range) | 379—390 °C |
| Density | 6.8 kg/dm3 |
| Coefficient of Thermal Expansion | 27.8 μm/m-°C |
| Thermal Conductivity | 105 W/mK |
| Electrical Resistivity | 6.85 μΩ-cm at 20 °C |
| Latent Heat (heat of fusion) | 110 J/g |
| Specific Heat Capacity | 419 J/kg-°C |
| Coefficient of Friction | 0.08 |
| Ingot Weight | 7 – 9 kg |
| Ingot Size ( W x L x H ) | 12 x 49 x 3 cm |
| Packing Weight
Zinc Alloy Feet |
900 – 1200 Kg |
| Bundle Size ( W x L x H )
Zinc Alloy Feet |
50 x 100 x 60 cm |
| Packing Weight
Euro Pallet |
1500 – 2000 Kg |
| Pallet Size ( W x L x H )
Euro Pallet |
80 x 120 x 150 cm |
| Payment Terms | 100% TT ( 30% deposit + 70% before loading )
LC and CAD not accepted |
| Price | LME + premium
LME Price will be confirmed after the deposit payment has been confirmed. For LME official closing price quotation , customer must send information until 2 hours ago before LME closing After LME price fix, No Change |
| Price Terms |
|
| Origin | Turkey ( Our production ) |
| Min Order | 2 tons |
| Our Factory Location | Kocaeli / Turkey |
| Delivery Time | Depends of quantity |
| Sea Freight Ports Near Our Factory | Evyap Port / Yilport / DPworld Port |