Zamak 27
ZnAl27Cu2 / ZA-27
Zamak 6 has a higher aluminum and copper ratio compared to zamak 5, but does not contain magnesium.
Zamak 6 is used in the production of complex shaped products that are difficult to cast from other alloys.
| Analysis ( %) | Zamak 6 / ZnAI6Cu1 |
|---|---|
| Al | 5.6 – 6.0 |
| Cu | 1.2 – 1.6 |
| Mg | ≤0.005 |
| Pb | ≤0.003 |
| Fe | ≤0.02 |
| Cd | ≤0.003 |
| Sn | ≤0.001 |
| Si | ≤0.02 |
| Ni | ≤0.001 |
| Physical Properties | Metric Value |
|---|---|
| Solidification Range (melting range) | 375—395 °C |
| Density | 6.5 kg/dm3 |
| Coefficient of Thermal Expansion | 25.0 μm/m-k |
| Thermal Conductivity | 115 W/m-K |
| Electrical Conductivity | 27% IACS |
| Ingot Weight | 7 – 9 kg |
| Ingot Size ( W x L x H ) | 12 x 49 x 3 cm |
| Packing Weight
Zinc Alloy Feet |
900 – 1200 Kg |
| Bundle Size ( W x L x H )
Zinc Alloy Feet |
50 x 100 x 60 cm |
| Packing Weight
Euro Pallet |
1500 – 2000 Kg |
| Pallet Size ( W x L x H )
Euro Pallet |
80 x 120 x 150 cm |
| Payment Terms | 100% TT ( 30% deposit + 70% before loading )
LC and CAD not accepted |
| Price | LME + premium
LME Price will be confirmed after the deposit payment has been confirmed. For LME official closing price quotation , customer must send information until 2 hours ago before LME closing After LME price fix, No Change |
| Price Terms |
|
| Origin | Turkey ( Our production ) |
| Min Order | 2 tons |
| Our Factory Location | Kocaeli / Turkey |
| Delivery Time | Depends of quantity |
| Sea Freight Ports Near Our Factory | Evyap Port / Yilport / DPworld Port |